33. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2008
Přihlásit Diskuze Anketa Ročník 2009
Navigace:  Program  >  Přehled cyklů
english česky
Novinky
Program
 • Denní program
 • program test
 • program english
 • Přehled cyklů
 • Hosté
 • Doprovodný program
 • Pro návštěvníky
 • Než vyrazíte
 • Registrace
 • Akreditace
 • Ubytování
 • Promítací místa
 • Novináři
 • Soutěže
 • O festivalu
 • Co je LFŠ
 • Historie
 • Fotogalerie
 • Ke stažení
  Partneři
 • Záštity
 • Mediální partneři
 • Finanční podpora
 • Spolupráce
 • Kontakty

  Generální partner

  Město Uherské Hradiště  Partneři

  Přehled programových cyklů

  Samostatnou prioritu letošní Letní filmové školy budou mít programy a cykly, které budou cíleně zaměřeny na ucelenou prezentaci rozmanitých žánrů, druhů a témat ve výchovně koncipovaných programech. Ve spolupráci s univerzitními institucemi a odborníky (historiky, pracovníky archívů a badatelských pracovišť) připravujeme rozmanitý doprovodný program, který bude vytvářet přirozený informační a diskusní kontext.

  Bratři v triku (Film a magie)

  Součástí programu bude představení různých úrovní chápání vztahu filmu k tématu magie. Magie zde není myšlena pouze jako zaklínadlo, nýbrž znamená rozmanité cesty přístupu k transcendentní skutečnosti, ale i její zneužívání ve jménu okultismu, náboženství, fanatismu či politiky. Zhmotňování lidských představ o nadpřirozeném řádu a nadpřirozené skutečnosti bude prezentováno i v rámci doprovodného programu.

  Černá magie, okultismus, čarodějnické procesy, magie filmového plátna, magický realismus ve filmu. Tématický cyklus představí rozmanitou tvorbu, která se zabývá magickými rituály v minulosti a rozmanitých kulturách. Zároveň LFŠ otevírá prostor pro interpretaci filmu jako magického média.

  K tématu magie se přirozeně vztahuje i řada retrospektiv, které dotváření promýšlení tématu v autorské linii vybraných tvorby vybraných režisérů, tvůrců, kteří pojmu magie dodávají autentický smysl a význam.

  Pozvaní hosté: Juraj Jakubisko, Jan Švankmajer, Julio Medem, Veit Helmer a další

  Juraj Jakubisko Retrospektiva: Juraj Jakubisko
  Ve spolupráci se Slovenským filmovým ústavem představíme retrospektivu „magických“ děl průkopníka dospělého věku slovenské kinematografie, Juraje Jakubiska, který se výrazně podílel na profilování slovenské umělecké kinematografie. Z díla Juraje Jakubiska bude uvedena mimo jiné raná tvorba - pásmo studentských filmů z FAMU nově přepsané na 35mm pás.

  Retrospektiva za účasti Juraje Jakubiska a producentky Deany Horváthové představí filmy z raného období (Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni), zahraniční koprodukce (Dovidenia v pekle, priatelia, Tisícročná včela, Pehavý Max a strašidlá), ale i tvorbu porevoluční: Nejasná zpráva o konci sveta a nejnovější napjatě očekávaný snímek Báthory rozvracející mýtus o krvežíznivé hraběnce. Kromě celovečerních hraných filmů představíme i méně známou tvorbu dokumentární (Korytári, Čekají na Godota), dále pak Jakubiskovy raritní propagační filmy ze 70. let a také jeho reklamní tvorbu z počátku let devadesátých.

  Pozvaní hosté: Juraj Jakubisko, Deana Horváthová (producentka, herečka)

  Film a magie - Jan Švankmajer Magie jako alchymie: Jan Švankmajer
  V souvislosti s tématem vztahu filmu a magie jsme se rozhodli věnovat se důkladně tvorbě předního českého režiséra, výtvarníka a „programového surrealisty“, Jana Švankmajera. Na LFŠ budou uvedeny jak starší krátké filmy tohoto výjimečného tvůrce (Otranský zámek, Jídlo, Zahrada, Tma, světlo, tma, Možnosti dialogu, Zánik domu Usherů), tak i jeho světoznámá celovečerní tvorba, která je svébytným prostorem filmové alchymie a aktualizováním tradice českého surrealismu, animace i evropských kořenů (J. W. Goethe, Markýz de Sade, Lewis Caroll).

  Součástí retrospektivy bude i unikátní výstava výtvarných objektů a instalací, které nezřídka tvoří kulisy a objekty uvedených filmů. Výstava s názvem Salamandr představí práce Jana i Evy Švankmajerových a bude veřejnosti v uherskohradišťském Slováckém muzeu otevřena i po skončení Letní filmové školy (do 14.9. 2008).

  Pozvaní hosté: Jan Švankmajer, Bedřich Glaser (výtvarník), Jan Kalista (producent), Peter Hames (britský filmový vědec zabývající se Janem Švankmajerem a českým filmem)

  Julio Medem Retrospektiva: Julio Medem
  Jednomu ze současných významných reprezentantů magického realismu ve filmu, španělskému režiséru Julio Medemovi, bude věnována samostatná retrospektiva snímků. Julio Medem je jedním z předních španělských režisérů, jehož filmy byly v 90. letech uvedeny i v českých kinech a televizi, nicméně v posledních letech nejsou tato výjimečná vytříbená a podmanivá díla uváděna vůbec či sporadicky.

  České diváky zaujal Medem v kinech přízračnou rodinnou kronikou Krávy (1992) nebo filmy Zrzavá veverka (1993), Země (1996), Milenci z polárního kruhu (1998), nebo Sex a Lucía (2001). Julio Medem uvede osobně svou krátkometrážní tvorbu i celovečerní snímky, včetně jeho posledního filmu Chaótica Ana (2007).

  Pozvání hosté: Julio Medem


  Warning: imagecreatefromstring(): Passed data is not in 'GIF' format in /www/doc/old.acfk.cz/www/lfs08/eobrazek.php on line 4

  Warning: imagecreatefromstring(): Couldn't create GD Image Stream out of Data in /www/doc/old.acfk.cz/www/lfs08/eobrazek.php on line 4

  Warning: imagesx() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/old.acfk.cz/www/lfs08/eobrazek.php on line 4

  Warning: imagesy() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/old.acfk.cz/www/lfs08/eobrazek.php on line 4
  Alejandro Jodorowsky Alejandro Jodorowsky, mystik a guru
  Po uvedení dvou snímků guru mystických půlnočních filmů Alejandra Jodorowského do české distribuce (Svatá hora – Projekt 100/2008, Krtek) bude na Letní filmové škole představena retrospektiva všech autorových filmů. Tvorba A. Jodorowskeho zahrnuje osm celovečerních filmů, které svébytným způsobem využívají náboženskou symboliku, surrealistickou provokaci a nekompromisní umělecký postoj ke světu. Ten mimo jiné dlouhá léta sdílel s kolegou z uměleckého hnutí, hostem LFŠ v roce 2006, Fernando Arrabalem.

  S tvorbou Jodorowského se budou moci diváci LFŠ seznámit poprvé v ČR v kompletním profilu. S Alejandrem Jodorowskym jednáme o podmínkách jeho přítomnosti na LFŠ.

  Možnosti dialogu: Izrael/Palestina

  FIlmová tvorba blízkovýchodních zemí včetně Izraele a Palestiny je v poslední dekádě na vzestupu. Program LFŠ se bude věnovat zejména filmům, které se zabývají dlouholetým konfliktem a možnostem smíření obou národů, stejně jako problematice nesourodých kultur – židovské a arabské. Představena bude tvorba významných režisérů obou oblastí, která se dotýká dlouhodobého konfliktu a umělecky nahlíží citlivou problematiku. Představeny budou mimo filmů uvedených u nás do distribuce (Boží zásah, Ráj hned teď) i snímky dokumentární.

  Pozvaní hosté: Michel Khleifi (režisér – Cesta 181), Amos Gitai (režisér – Kadosh, Kedma, 11‘09‘01‘), Rashid Masharawi (režisér – Čekání), Areen Omari (herečka - Lístek do Jeruzaléma), Marek Čejka (odborník na problematiku Blízkého východu)

  Číst dál Možnosti dialogu

  Hudba & němý film - Němé múzy(k)

  Eric Truffaz Po sérii „nahodilých“ projekcí němých filmů v programu LFŠ v předchozích letech, doprovázených hudebním vystoupením se chceme v samostatné sekci věnovat aktuální (hudební) interpretaci konkrétních filmových děl. Hudební doprovod k němým filmům je součástí důsledné naplňovaného konceptu „revitalizace“ němé klasiky, která byla v době svého vzniku při projekci rovněž doprovázena hudebním doprovodem. Oslovení hudebníci a skupiny si hudební doprovod budou moci připravit, nepůjde pouze o aktuální improvizace „na téma“. V programu jsme se zaměřili ve vazbě k tématu magie na filmy německého expresionismu (Golem, Upír Noseratu, Faust, Unavená smrt).

  Pozvaní hosté a skupiny: DVA, Vladimír Václavek, Petr Kružík (Priessnitz), Georgi Bagdasarov, Sunflower Caravan a další

  Současný český a slovenský film

  Letní filmová škola již tradičně uvádí resumé české a slovenské tvorby za uplynulý „školní rok“. V letošním roce uvedeme dramaturgický výběr z české a slovenské tvorby: půjde o kolekci hraných filmů (Venkovský učitel, Václav, Kuličky), dokumentů (Občan Havel, Durban Poison, René), experimentálních filmů a snímků z tuzemských filmových škol.

  Přepisování minulosti (Roky 1948 a 1968 pohledem normalizace)

  Novým pravidelným cyklem LFŠ Přepisování minulosti bychom chtěli obrátit pozornost k československým filmům nedávné minulosti (zejména z období normalizace), která zásadně přehodnocovala historické události let 1938, 1948 a 1968. Cyklus Přepisování minulosti by měl sloužit ke společenské diskusi a ohlédnutí za tendenčními díly československé kinematografie a jejich vztahu ke konkrétní historické skutečnosti. Na případech, jakými jsou Dny zrady Otakara Vávry, Tobě hrana zvonit nebude, Tam, kde hnízdí čápi, nebo série filmů s majorem Zemanem (Hon na lišku, Štvanice, Studna) se vrátíme do klíčových let české minulosti v interpretaci dobových „národních“ umělců.

  Hranice a perspektivy

  „Osudové osmičky“, konkrétně rok 1968, nebyly pouze podnětem k reflexi domácím novinářům, tvůrcům a umělcům, ale měly dalekosáhlý dosah i v zahraničí. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Českou televizí pootevřeme možnost rozhlédnout se po jiných pohledech na klíčové události pražského jara a sovětské okupace a uvedeme nejen sovětské propagandistické deníky, ale také bilancující snímky českých emigrantů a snímky s vlastním emigračním osudem.

  Pavel Kohout (a film)

  Jedním z hlavních hostů letošní LFŠ bude spisovatel, scenárista a režisér Pavel Kohout, který v létě oslaví své 80. narozeniny. Pavel Kohout vytvořil řadu scénářů k zaníceným socialistickým filmům, některé vznikly za základě jeho divadelních her (Zítra se bude tančit všude, Taková láska), v šedesátých letech pak režíroval dva autorské filmy podle vlastního scénáře: Sedm zabitých, Svatba s podmínkou.

  Rozporná osobnost Pavla Kohouta se zapsala do historie české literatury, divadla i filmu. Román Nápady Svaté Kláry byl rovněž podnětem pro izraelské filmaře k natočení svérázné adaptace Svatá Klára. Ve spolupráci s nakladatelstvím Větrné mlýny a festivalem „Měsíc autorského čtení“ v Brně bude vydán sborník Pavel Kohout (a film).

  Číst dál Pavel Kohout (a film)

  Panorama filmové kritiky

  Letní filmová škola by měla nabízet možnost orientace jak v historii filmu, tak v současné tvorbě (nejen) sousedních zemí. Rozhodli jsme se proto oslovit filmová periodika zemí Visegradu, aby připravili redakční výběr filmů bez žánrových a historických omezení, který by měl průběžně a každoročně zpřehledňovat tvorbu našich sousedů. Součástí Panoramatu filmové kritiky by měly být i odborné texty uveřejněné v partnerských periodicích.

  Číst dál Panorama filmové kritiky

  Film aktivně!

  Výchovně-vzdělávací rozměr Letní filmové školy, zaměřený především na studenty středních škol, bude rozšířen o cyklus přednášek, seminářů a workshopů, které budou rozšiřovat odborný přístup k historii filmu a jeho uměleckým i produkčním složkám. Úvodní kurz pro středoškolské studenty bude probíhat po celou dobu LFŠ a bude doprovázen projekcemi filmů, vztahujícími se k ostatním programovým cyklům LFŠ. Kurz je součástí nové koncepce a rozvíjení projektu filmové a mediální výchovy Film a škola.

  Číst dál

  Dílna mladé publicistiky
  Lekce filmu
  Intenzivní filmový kurz
  zpět nahoru domů
  Všechna práva vyhrazena / © 2008 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

  Fotogalerie

  Vyhledat na webu


  Nepřehlédněte

  Právě byla spuštěna akreditace na LFŠ 2008. Po zaregistrování vám zašleme přístupové údaje, pomocí kterých se můžete přihlásit do akreditační části.

  Zajímavé odkazy

  AČFK
  ASFK
  Kino Hvězda
  Národní filmový archiv
  Slovenský filmový ústav
  VGrafik - Věra Marešová